Mirra, kadzidło i złoto

Na pożegnanie pobytu w resorcie „Fanar” kilka zdjęć, które udowadniają, że nie trzeba fatygować się aż do Omanu, aby zażywać kąpieli w hotelowym basenie, czy niedalekiej  plaży. Wszędzie na świecie jest podobnie!

Ale jest tu jedna ciekawostka, która przyciągnęła moją uwagę:

Jednym ze skarbów górzystego regionu Dhofar (Salalah) jest coś, co sprzedawane jest turystom na wszystkich soukach Omanu. Intensywnie pachnie i nieodparcie przypomina kadzidło znane nam z liturgii katolickiej. Kto z nas nie zemdlał w kościele od tego zapachu?

Nawet na terenie naszego resortu rosną drzewa, z których pozyskuje się te kryształki.

„Olejek frankincense (prawdziwe kadzidło)  uzyskiwany jest z drzew zwanych kadziłowcami (olibanum). Kora drzewa jest nacinana i w miejscu nacięcia zbierają się kropelki żywicy, którym pozwala się wyschnąć a następnie się je zbiera. Od starożytności aż do dnia dzisiejszego najwyżej ceniono żywicę pochodzącą z regionu dzisiejszego południowego Omanu.

Świeżo wypływająca z drzew żywica ma postać soku, który wkrótce zestala się na pachnącą, ziarenkowatą, żółtawobrązową masę. Żywicę zbiera się od grudnia do maja w ten sposób, że ściąga się z pni drzew zewnętrzną pergaminową korę i nacina jej spodnią warstwę. Żywica wypływa w postaci białych kropel o konsystencji mleka i na powietrzu szybko zastyga.

Odświeżający, cytrusowy aromat olibanum sprawia, że od tysiącleci jest używane w rytuałach oczyszczających i w medytacji. Jest jednym z głównych składników do wytwarzania kadzidła. Używane jest także jako dodatek do zapachowych świec.

Olibanum ma własności lecznicze. W tradycyjnej medycynie indyjskiej jest używane w leczeniu stanów zapalnych stawów i kości, stanów zapalnych i bólowych kręgosłupa, nieżytów układu oddechowego. Ma także własności wykrztuśne, antyseptyczne, przeciwlękowe i przeciwnerwicowe.

Badania naukowe na zwierzętach potwierdzają, że olibanum rzeczywiście działa przeciwbólowo, immunomodulująco, uspokajająco, przeciwbakteryjnie i wykrztuśnie, antyproliferacyjnie wobec nowotworów, zmniejsza stany zapalne w przebiegu reumatyzmu i wpływa korzystnie na wątrobę.”

Warto też poczytać w Wikipedii, co to jest mirra, bo już wiemy, co to jest kadzidło i złoto!!

 

 

 

Dodaj komentarz
  • 18 kwietnia 2024 | czwartek 04:06 Grażyna, Łódź
    Kochani,
    ciesze się, że znów (choć wirtualnie) mogłam z Wami podróżować.
    Pokazaliście zarówno przepych jak i prymitywne warunki życia w tym odległym kraju. A widoki - aż dech zapiera!!!
    Pozdrawiam podróżników ciekawych świata.
    Grażyna

    Grażynko, nasza wierna czytelniczko i obserwatorko bloga,
    Dziękujemy Ci za wszystkie komentarze i kibicowanie naszym podróżom. Miło jest bawić się wpisami do bloga ze świadomością, że ktoś to w ogóle czyta...
    Serdeczności od J. & A.