Życie w Mandalay

Mandalay nad rzeką Irrawadi jest drugim co do wielkości miastem Birmy. W XIX wieku było krótko stolica kraju.

W mieście funkcjonuje około stu warsztatów wyrobu wotywnych płatków złota. Ta praca polega m.in. na wielogodzinnym tłuczeniu płytki złota, aż doi uzyskania cieniutkiego płatka. Wierni kupują je, aby  jako wotum nakleić na wybrany posąg Buddy. Na nas jeden z warsztatów zrobił wrażenie pracy niewolniczej.

Port na głównej rzece Birmy obsługujący turystów, jest przede wszystkim źródłem pracy codziennej: połowów oraz transportu gliny do wyrobu produktów garncarskich.

W mieście oglądaliśmy również warsztaty snycerskie, odlewnicze, włókiennicze i inne. Wszystkie technologicznie z poprzednich wieków.

Co noszą na twarzach kobiety i dziewczyny birmańskie? Czy to rodzaj makijażu? Też, ale do ochrony przed słońcem nie używają emulsji czy olejków, tylko proszku ze startego drzewa Tanaka (Limonia crenulata). Ten białożółty puder mieszają się z wodą i taką maź nakładają na twarz palcami lub rozprowadzają grzebieniem, stąd po zaschnięciu na twarzy pojawiają się wzory. Tanaka ma właściwości ochronne i nawilżające.

Dodaj komentarz