Cancún, Jukatan - Chichén Itzá

Do Meksyku wiozły nas US Airways z Jan Jose w Kalifornii przez Pheonix w Arizonie. Dotarliśmy do Cancún i stwierdziliśmy, że to miasto z ogromną dzielnicą hoteli nad oceanem nie wiele ma nam do zaoferowania poza całodniowymi wycieczkami w głąb Jukatanu, do miast Majów. 

Pogoda kiepska: pochmurno, wilgotno i bardzo ciepło. Do końca tygodnia słońce nie wyjrzy zza chmur.

Dzisiaj byliśmy w:

"Chichén Itzá – prekolumbijskim mieście założonym przez Majów na półwyspie Jukatan  około 450 roku. Zachowane zabytki w jego częściach południowej i zachodniej są związane z kulturą Majów, natomiast w części północnej - z kulturą Tolteków.Największy rozwój datowany jest na X-XI wiek. W wieku XIII miasto straciło na znaczeniu, a w XV zostało opuszczone. Od 1924 prowadzone wykopaliska pozwoliły odkryć pozostałości wielu zabytków. Nazwa miasta pochodzi od dwóch świętych zbiorników, przy których zostało ono założone (nazwa Chichén Itzá znaczy Źródła Ludu Itzá). Pierwsze budowle w Chichén Itzá zostały wzniesione około 700 (w okresie klasycznym rozwoju sztuki Majów). Prezentują one typowe cechy architektury Majów – są to niskie budynki wznoszone z kamienia o gładkich ścianach. Największe budowle wzniesione zostały w okresie wpływów Tolteków. Powstały w tym czasie: największe na terenach Mezoameryki boisko do gry w ullamalitzli (o długości 150 m), El Castillo – świątynia Kukulkana (Świątynia Zamek), Świątynię Wojowników (Templo de los Guerreros), grupę Tysiąca Kolumn i Świątynię Jaguara.

W 1988 stanowisko archeologiczne w Chichén Itzá wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO, zaś 7 lipca 2007 obiekt został ogłoszony jednym z siedmiu nowych cudów świata."

Dodaj komentarz