Villa Borghese - muzeum i galeria

Villa Borghese to park i pałac zaprojektowane wyłącznie dla odpoczynku i rozrywki.

Młody rzeźbiarz Bernini otrzymał zlecenie wykonania rzeźb, które przyniosły mu sławę i pieniądze.

W willii mieści się wspaniała kolekcja malarstwa i rzeźby rodziny Borghese.

Rzeźby: 

Rzeź niewiniątek – tym terminem określa się historię opisaną w Ewangelii Mateusza – wymordowanie chłopców do lat dwóch z Betlejem i okolicy na polecenie Heroda Wielkiego. Ten ostatni, dowiedziawszy się o narodzinach w Betlejem nowego króla żydowskiego, chciał w ten sposób zabezpieczyć się przed ewentualnym konkurentem. 

Wg. Wikipedii: Mateusz nie przekazał liczby zamordowanych chłopców. Późniejsze przekazy starały się wyolbrzymić liczbę zamordowanych na 14 tysięcy, a nawet 144 tysiące.

Marie-Joseph Lagrange, francuski biblista, wysunął hipotezę, że zamordowanych chłopców było około dwudziestu, do czego skłania się literatura przedmiotu. Giuseppe Ricciotti szacował liczbę pomordowanych niemowląt na od 20 do 25. Daniel-Rops uważał, że nie mogło być ich więcej niż ok. trzydziestu pięciu. Największą liczbę wśród współczesnych historyków podawał Eugeniusz Dąbrowski, który szacował liczbę pomordowanych niemowląt na ok. 80 osób.

(patrz film - link poniżej)

Paulina Borgese – Do rzeźby Wenus pozowała rzeźbiarzowi Canovie sama siostra Napoleona, żona Camillo Borghese. Camillo ukrył posąg i nie pozwolił oglądać go nawet autorowi. Później posąg pokazywany był za pieniądze. Piękno i artyzm wykonania najmniejszego detalu. W marmurze!!

Dawid – rzeźba przedstawia Dawida w chwili wypuszczania z procy kamienia w Goliata. Posąg ma twarz autora – Berniniego. Dynamizm sylwetki i zaciętość wyrazu twarzy robią szczególne wrażenie.

Apollo i Dafne – Najsłynniejsze dzieło Berniniego pokazuje Dafne uciekającą przed pożądającym ją Apollo. Dafne broni się zamieniając się w krzew wawrzynu. Przyjrzyjcie się detalom np. włosom i listkom laurowym!

(patrz film - link poniżej)

Porwanie Prozerpiny – Jedno z najwspanialszych dzieł Berniniego (1620). Detale anatomiczne postaci tej rzeźby dowodzą wspaniałego warsztatu autora i niezwykłego opanowania rzeźbienia w marmurze.

Filmy przez nas nakręcone:

Rzeź Niewiniątek

Apollo i Dafne

Dodaj komentarz