Czyste piękno

W sobotę, na zakończenie intensywnego pobytu w Nowym Jorku zwiedzamy muzeum:

„The Metropolitan Museum of Art (Metropolitalne Muzeum Sztuki), kolokwialnie nazywane – the Met, najstarsze i największe muzeum amerykańskie, znajduje się na wschodnim skraju Central Parku, przy Piątej Alei. Zostało założone w 1870.

Dzięki legatom i darowiznom organizacji oraz osób prywatnych muzeum, które nieustannie się rozbudowuje, ma unikatową kolekcję malarstwa, rzeźby, dzieł sztuki zdobniczej ze wszystkich epok z całego świata.

Bogate zbiory malarstwa obejmują dzieła najsłynniejszych światowych twórców. Siedemnastowieczna sztuka holenderska reprezentowana jest przez prace: Halsa, Rembrandta i Vermeera.

Malarstwo włoskie sławią obrazy Giotta, Botticellego, Rafaela, Bronzina, Veronese.

Muzeum ma także dużą kolekcję dziewiętnastowiecznego malarstwa francuskiego, między innymi dzieła Corota, Courbeta, Cézanne'a, Maneta, Moneta, Renoira, Gauguina, van Gogha, Seurata.

Widok z 5. piętra muzeum na Manhattan:

Najważniejsze polonika w kolekcji muzeum to kamea z popiersiem królowej Bony Sforzy autorstwa Jacopo Caraglio, tak zwany kobierzec Czartoryskich z herbem Myszkowskich wykonany w połowie XVII wieku w warsztacie perskim, oraz marmurowa statua Perseusza z głową Meduzy autorstwa Antonia Canovy, wykonana dla Walerii Tarnowskiej do pałacu w Dzikowie.”

W muzeum wolno robić zdjęcia. Mimo sporego tłoku i wynikających z tego trudności w ustawieniu się przed obrazem lub rzeźbą, udało mi się zrobić kilka (ok. 60) zdjęć, które dają pojęcie o tej niezwykłej kolekcji.

Nie podpisuję nazwisk malarzy, bo większość sfotografowanych dzieł to ich najbardziej znane prace i chciałbym, abyście nacieszyli oczy ich pięknem.

A resztę można poczytać w albumach!!

Mieliśmy niezwykłą okazję obejrzenia wystawy okresowej tylko jednego obrazu. Ale siła jego wyrazu jest niezwykła:

„Dla upamiętnienia pięćsetnej rocznicy śmierci Leonarda da Vinci (1452–1519), The Met przedstawia obraz artysty „Święty Hieronim modlący się na pustyni” (rozpoczęty około 1483 r.). Jest to specjaln wypożyczenie z Muzeów Watykańskich.”

Dodaj komentarz