O Dziwnowie i Dziwnej

Za nim doświadczymy uroków miasteczka i rzeki - zapraszam do krótkiej lektury:

"Dziwnów (niem. Dievenow) – miasto w północno-zachodniej Polsce, nad Morzem Bałtyckim, w woj. zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Dziwnów. Miejscowość wypoczynkowa z letnim kąpieliskiem morskim i portem morskim.

Według danych z 31 grudnia 2013 r. miasto miało 2736 mieszkańców[6].

Dziwnów leży w środkowej części wybrzeża woj. zachodniopomorskiego, w północnej części powiatu kamieńskiego. Miasto położone jest nad Morzem Bałtyckim, przy ujściu cieśniny Dziwny do morza. Od południa miasto leży nad Zalewem Kamieńskim i Zatoką Wrzosowską, które są częścią Dziwny. Miejscowość znajduje się na Pobrzeżu Szczecińskim, część zachodnia na Półwyspie Międzywodzkim na wyspie Wolin, natomiast wschodnia na mierzei należącej do mezoregionu Wybrzeże Trzebiatowskie.

Dziwna jest najdalej na wschód wysuniętą cieśniną, łączącą wody Zalewu Szczecińskiego z Morzem Bałtyckim.

Dziwna potocznie nazywana jest rzeką, gdyż wyraźnie zaznacza się jej nurt. Poza tym odprowadza wody Odry do Bałtyku, podobnie jak dwie większe cieśniny: Świna i Piana. Z geograficznego punktu widzenia jest to właśnie cieśnina. Swoją "dziwną" nazwę zawdzięcza również zjawisku tzw. cofki. Kierunki pływów zmieniają się w różnych porach roku. Wiosną następuje odpływ wód. W pozostałych porach roku wiatry z północnego-zachodu mogą powodować wlewy wód z Zatoki Pomorskiej, czyli właśnie cofki. Bywa, że woda z Bałtyku trafia aż do oddalonej o ponad 100 km od morza miejscowości Widuchowa. To sprawia, że wędkarze mogą złowić tu zarówno rzeczne płocie czy okonie, jak i morskie flądry oraz dorsze. W wodach cieśniny występują zaś obok roślin słodkowodnych także rośliny słonolubne."

Dodaj komentarz
  • 29 kwietnia 2024 | poniedziałek 05:22 Irena, Szczecin
    I nawet miejsca tak dobrze znane -
    Ciekawsze - kiedy innymi oczami widziane...