...gdzie pieprz rośnie ...

Tam gdzie pieprz rośnie (To poniżej może być nudne, bo długie, ale mnie wydało się interesujące...)

Kampot

To właśnie tu w XIII wieku chińscy rolnicy zaczęli uprawiać pieprz i szło im na tyle dobrze, że gdy na przełomie XIX i XX wieku ziemie te zajęli Francuzi, nie mogli wyjść z podziwu nad jakością przyprawy. Szybko zindustrializowali pola pieprzu, w efekcie czego produkcja wzrosła do 8000 (!) ton rocznie. Pieprz był eksportowany głównie do Francji i z miejsca został uznany za jeden z najlepszych na świecie.

Kambodżański przemysł pieprzowy miał niestety pecha. W kraju wybuchła wojna domowa, która zakończyła się zwycięstwem Czerwonych Khmerów. Jako że ich celem była całkowita izolacja państwa i terror ludności, z oczywistych powodów nie było mowy o dalszym eksportowaniu pieprzu. Plantacje opustoszały, a świat zapomniał o doskonałej przyprawie z Kambodży.

Bieg historii się jednak odwrócił i już na początku XXI wieku rolnicy zaczęli wracać na opuszczone plantacje. Wszystko, co było im potrzebne, dała natura. W regionie Kampot panują idealne warunki klimatyczne i glebowe do uprawy pieprzu. Jednak plantatorzy nie wrócili do modelu francuskiego. Zamiast na ilości, skupili się na jakości.

Tak powstały farmy ekologiczne. Kupując tam,  masz pewność, że został wyprodukowany w sposób w 100% ekologiczny.

Uruchomienie planacji zajęło kilka lat. Przez pierwsze 3 lata właściciele skupili się na żmudnym usuwaniu wszystkich kwiatów z roślin, co mobilizowało je do szybszego wzrostu i umożliwiło zrezygnowanie ze sztucznych nawozów. Pieprzowce nie mają też kontaktu z chemicznymi środkami ochrony roślin – rosną tak, jak zaprogramowała je natura. Dzięki temu ich owoce są tak doskonałe i przyjazne ludzkiemu organizmowi.

Dla pieprzowców najważniejsza jest woda, dlatego w pobliżu plantacji powstał zbiornik retencyjny, do którego zostały podłączone kanały irygacyjne. Uprawa odbywa się więc w najbardziej ekologiczny sposób, a my mamy pewność, że plantacja powstała i działa w symbiozie z przyrodą.

Pieprz z regionu Kampot otrzymał certyfikat PGI, który poświadcza, że powstaje on tylko w tym regionie świata i nie może być podrabiany. Taki certyfikat posiada jeszcze tylko pieprz z Kamerunu.

Jakie są rodzaje pieprzu?

Wszyscy znamy pieprz czarny, ale być może wiesz, że występują jeszcze 3 rodzaje pieprzu. Każdy z nich ma inne właściwości i zastosowanie.

Z kolei oryginalny pieprz kambodżański z regionu Kampot musi posiadać certyfikat KPPA (Kampot Pepper Promotion Association) i zostać zatwierdzony przez tamtejsze Ministerstwo Handlu, zanim zostanie przeznaczony na eksport. Uważaj więc na podróbki!

Uwaga!

Niestety, normą staje się produkcja i oferowanie na rynku pieprzu pozyskiwanego z roślin modyfikowanych genetycznie. Taka przyprawa nie dość, że jest niesmaczna i ma dziwny aromat, to jeszcze traci większość swoich prozdrowotnych właściwości. Rośliny są mocno eksploatowane, przez co dają więcej, ale gorszej jakości owoców.

 Pieprz zielony

Zbiera się, gdy młode ziarna jeszcze są na pnączach. Po zebraniu owoce poddaje się liofilizacji (suszeniu przez mrożenie), przez co pieprz zmienia kolor i zyskuje bardzo mocny, ale krótkotrwały smak. Aromaty zielonego pieprzu Kampot dosłownie eksplodują na podniebieniu z bardzo łagodnym smakiem pieprzowym. Zielony pieprz polecamy jest do drobiu, sosów i do dekoracji…

 Pieprz czarny

Czarny pieprz Kampot zapewnia silny i delikatny aromat. Jego smak, który może być od intensywnie pikantnego do łagodnie słodkiego, przywołuje smaki kwiatowe, eukaliptusowe i miętowe.

Specyfika ziaren z  Kampot wynika z łagodności tej przyprawy, świeżości i złożoności jej aromatów oraz jej wyjątkowego, długo pozostającego smaku.

Pieprz czarny jest  zdecydowanie najostrzejszy. W owocu znajduje się białe ziarenko, dlatego po zmieleniu pieprz nie jest jednolicie czarny. Przyprawę stosuje się do wszystkich dań.

Pieprz czerwony

Jest to  łagodniejsza odmiana, która powstaje z dojrzałych owoców pieprzu zakonserwowanych w solance lub occie.

Zbiera się , gdy ziarno jest w pełni dojrzałe na  pnączach. Ten pieprz z Kampot dostarcza mocnego i owocowego aromatu. Jego smak łączy pikantny, dojrzały smak czarnego pieprzu ze słodkością cukru.

Ta niepokojąca przyprawa pozwala na najdziksze kombinacje, od przyprawiania dzikich mięs po desery waniliowe. Świetnie pasuje do owoców morza, ryb i zup.

 Pieprz biały

Czerwono-biały pieprz z Kampot jest niezwykle rzadki ze względu na trudności w zebraniu w pełni dojrzałych ziaren.. Produkuje się tylko kilkaset kilogramów rocznie tej przyprawy.

Otrzymany przez moczenie czerwonych ziaren w wodzie przez kilka dni, biały pieprz z Kampot ma intensywny bukiet i delikatny aromat. Mocny korzenny smak zawiera nuty świeżej trawy i limonki.

Pieprz biały – charakteryzuje się bardzo intensywnym zapachem, ale łagodniejszym smakiem. Fajnie pasuje do ryb, jaj, białych zup i sosów.

Dodaj komentarz