Uśpiony poranny Szczecin

Jak widać Szczecin powoli budzi się do życia. O 9:30 na dworcu pustki. Brak tu gwaru turystów i wycieczek. Wśród nielicznych pasażerów słychać język ukraiński i rosyjski.

No cóż, nie jestesmy metrpopolią, ani nawet dużym węzłem kolejowym. 

Ciekawostką architektoniczną jest sam dworzec. Jego dawna postmodernistyczna bryła została zaburzona w swojej jednolitości przed nowoczesne pomysły architektów...

Szczecin Główny – najważniejszy ze szczecińskich dworców, zlokalizowany na terenie osiedla Nowe Miasto pomiędzy ulicami Krzysztofa Kolumba i Owocową. Jedna z najstarszych stacji kolejowych na terenie Polski. Według klasyfikacji PKP stacja ma najwyższą kategorię Premium.”

Na czym to „premium” polega? I ci takiej kwalifikacji mają pasażerowie?

„W roku 1836 założono w Berlinie Komitet Budowy Kolei Berlińsko-Szczecińskiej. Linia powstała w roku 1842, a pierwszy pociąg z Berlina wjechał na dworzec o ówczesnej nazwie Berliner Bahnhof, czyli Dworzec Berliński 15 sierpnia 1843 roku. (…)

(…) Około 1900 powstał budynek dworca, który po przebudowach i odbudowie po zniszczeniach II wojny światowej istnieje do dzisiaj.”

„(…) W przyszłym roku powinna zakończyć się modernizacja szczecińskiego Dworca Głównego. Kompleksowe prace trwają obecnie na peronie 2., w planach jest jeszcze przebudowa peronu 3 i 4. Ma to być jedna z najładniejszych i najbardziej nowoczesnych stacji w Polsce.”

Czekamy niecierpliwie...

 

Dodaj komentarz
  • 25 maja 2020 | poniedziałek 23:50 Irena W-K, Szczecin
    O porannej porze
    Śpieszy człowiek na dworzec
    I czekać tam będzie,
    Aż modernizację wykonają wszędzie !