W puszczy

Wszystko, co zielone (żywe) wewnątrz miasta i wokół Szczecina to Puszcza Wkrzańska. Stanowi wspaniałe płuca aglomeracji oraz teren niezliczonych szlaków turystycznych pieszych i rowerowych.

My wykorzystujemy ten dar przyrody odwiedzając tereny Puszczy regularnie. Za każdym razem zachwycamy się ukształtowaniem jej terenu, a przede wszystkim jej dobrostanem, który służy nam wszystkim.

Puszcza

Puszcza Wkrzańska (niem. Ueckermünder Heide) – puszcza położona w Niemczech w powiecie Vorpommern-Greifswald (Meklemburgia-Pomorze Przednie) oraz w Polsce – w województwie zachodniopomorskim w powiecie polickim i częściowo w Szczecinie. Puszcza jest obszarem sieci Natura 2000. W granicach Szczecina Puszcza tworzy Parki Leśne: Arkoński, Głębokie i Mścięcino oraz Park Kasprowicza.”

Wiosna w pełni, kwitną nie tylko drzewa i krzewy, ale także jeziorka i stawy. Czasami wydaje się, że powierzchnia tych zbiorników wodnych, całkowicie pokryta rzęsą, to droga, po której można jechać rowerem!

Rzęsa

Rzęsa (Lemna L.) – rodzaj drobnych roślin wodnych z rodziny obrazkowatych, liczący 13 gatunków występujących niemal na całym świecie, z czego 5 w Polsce. Rzęsy są jednymi z najmniejszych roślin zielnych. Osiągnęły niezwykłą skuteczność rozmnażania wegetatywnego, w sprzyjających warunkach potrafią podwoić swoją liczebność nawet w 48 godzin. Z uwagi na wysoką zawartość białka stanowią istotne źródło pożywienia dla wielu gatunków zwierząt. Rośliny te znalazły wiele zastosowań, przede wszystkim jako rośliny pastewne. Z uwagi na swoje zdolności fitoremediacyjne wykorzystywane są też na całym świecie, w tym w Polsce, do biologicznego oczyszczania ścieków.

rzęsa garbata – Lemna gibba L.

rzęsa drobna (rzęsa mniejsza) – Lemna minor L.

rzęsa trójrowkowa – Lemna trisulca L.

rzęsa turionowa (rzęsa purpurowa) – Lemna turionifera Landolt, po raz pierwszy zaobserwowana w 1987 roku w okolicach Krakowa, obecnie szerzej rozprzestrzeniona w Polsce północno-wschodniej i wschodniej (okolice Elbląga, Olsztyna, Suwałk, Łomży i Siedlec) i w Polsce południowej (okolice Przemyśla i Brzeska). Znane są również pojedyncze stanowiska tego gatunku nad Odrą.

rzęsa minuta – (Lemna minuta Kunth), zaobserwowana w 2007 r. na dwóch stanowiskach: w rezerwacie przyrody Łężczak oraz w Ogrodzie Botanicznym we Wrocławiu.”

A ogrodach kwitną rododendrony i azalie!

Azalie

A oto, co znalazłem w Wiki, gdy chciałem poczytać o klonie czerwonym:

Klon

„Velkolepá krása javoru kdykoli v roce.

Černý Maple patří k rodu Ogolater. Tvar a řez listů je tudíž stejný - široké talíře s 5 až 7 čepelemi. Kultura se používá výhradně pro krajinnou výzdobu.”

Jednak ten czeski trochę mało podobny jest do polskiego, co? No to tłumaczenie:

Wspaniałe piękno klonu o każdej porze roku. Czarny klon należy do rodzaju Ogolater. Kształt i krój liści jest zatem tym samym - szerokim talerzem z 5 do 7 ostrzami. Uprawa służy wyłącznie do dekoracji krajobrazu.

Dodaj komentarz