Znowu nad jeziorem

Wczorajsza majowa pogoda niezbyt dopisała, więc popedałowaliśmy w las, nad jezioro, żeby ukryć się przed chłodem.

Jak widać na zdjęciach - jedna z kaczek też uważała, że jest zimno - schowała głowę pod skrzydło i spała na kamieniu. Inne wolały grzebać w kamieniach na śceżce, aniżeli moczyć kupry w zimnej wodzie!

Nie wszystkim było aż tak zimno. Dwóch zuchów postanowilo popływać w jeziorze. W rozmowie potwierdzili, że jak maj to maj - trzeba się kąpać. Latem może być zimniej!

Wokół jeziora czas na kaczeńce i irysy.

Sezon róż (w ogrodach) też rozpoczęty. Dzisiaj - piękne żółte!

"Knieć błotna, kaczeniec, kaczyniec, kaczyniec błotny – gatunek rośliny zielnej należący do rodziny jaskrowatych. Jest szeroko rozprzestrzeniona na całej półkuli północnej: występuje w całej niemal Europie, Azji i Ameryce Północnej. W Polsce jest pospolita na bagnistych łąkach i w niższych partiach gór.

Kosaciec, irys – rodzaj roślin należący do rodziny kosaćcowatych. Kosaćce występują w stanie dzikim na półkuli północnej i jest ich ponad 200 gatunków. Gatunkiem typowym jest kosaciec bródkowy."

A o różach powie nam więcej gałąź botaniki - rodologia.

"Rodologia – jedna z dyscyplin naukowych w obrębie botaniki, której przedmiotem badań są róże - rodzaj roślin o wyjątkowo trudnej i skomplikowanej systematyce. Trudności w identyfikacji gatunków pociągają za sobą słabą znajomość ekologii, rozmieszczenia i biologii poszczególnych taksonów. Ta sytuacja wymusza istnienie wąskiej specjalizacji i odrębnej literatury naukowej poświęconej tej jednej grupie roślin."

"Takson – jednostka zdefiniowana w systematyce organizmów jako grupa organizmów (populacja lub grupa populacji) zwykle uznawanych za filogenetycznie spokrewnione, wyróżniających się konkretną cechą różniącą je od innych jednostek taksonomicznych."

PS 

Przepraszam za ten wyklad z botaniki, ale zafascynowały mnie wpisy z Wikipedii, ktore uczą mnie nieznanej mi terminologii. 

Dodaj komentarz