Elementy przeszłości Szczecina

Jedno ze wzgórz Szczecina to Warszewo. A tam zachowało się sporo elementów z przeszłości. Nie wszystkie mają jednakową wartość i znaczenie dla obecnych mieszkańców.

Dzielnica rozwija się dynamicznie i rozudowywuje. Jej ogromny potencjał wystarczy dla wielu jeszcze agresywnych deweloperów! 

Warszewo (do 1945 niem. Warsow) – część miasta i osiedle administracyjne Szczecina, będące jednostką pomocniczą miasta, część miasta położona w rejonie Północ. Warszewo jest położone na Wzgórzach Warszewskich na wysokości 110 m n.p.m. – częściowo na Płaskowzgórzu Warszewskim, o 85 metrów wyżej niż Śródmieście.

Nazwa Warszewo wywodzi się od staropolskiego imienia „Warsz” (identycznie jak Warsz „warszawski”). W źródłach najstarsze zapisy: 1261 – Warsowe, 1271 – Warsouu, 1335 – Warsow.

A więc jednak mamy coś pokrewnego ze Stolicą!!

Na wzniesieniu znajduje się obecnie Lapidarium, które obok gości plac zabaw dla dzieci. Samo życie.

Lapidarium

"Cmentarz dla mieszkańców Warszewa powstał tu w 1870 roku.  Cmentarz na pagórku został powiększony w 1911 roku. Znajdowała się tu kaplica oraz niewielki obelisk poświęcony mieszkańcom Warszewa, którzy jako żołnierze zginęli w czasie I wojny światowej. Resztki obu tych budowli są do dziś."

Jest jeszcze jeden ciekawy element historii Szczecina: 

Słoń

 

 „O istnieniu warszewskiego słonia wielu szczecinian nie ma pojęcia. Rzeźba, która zdobi skwer w sercu osiedla nieco oddalonego od centrum Szczecina, jest obok bocianów, jednym z najważniejszych symboli Warszewa. Poznajcie jej historię!

W historycznej części osiedla, pomiędzy ulicami Szczecińską i Poznańską znajduje się niewielki skwer z drzewami, alejkami i kilkoma ławkami. W jego centralnej części stoi rzeźba przedstawiająca słonia. Figura autorstwa niemieckiego artysty Kurta Schwerdtfegera powstała w 1934 roku i służyła pierwotnie jako fontanna. Z trąby stojącego na środku oczka wodnego słonia, skierowanej prosto ku górze, tryskała woda.”

 

Dodaj komentarz