Festiwal czas zacząć!

Festiwal rozpoczęty. Codziennie pokaz 12 – 13 filmów na dwóch ekranach w wielkich namiotach i jeden na wolnym powietrzu – na Małym Rynku.

W programie nowe filmy z lat 2017 – 2019 i retrospektywa Kazimierza Kutza i Marco Belocchio*.

Wszyscy mamy typowy festiwalowy dylemat, co wybrać, aby nie przegapić czegoś wartościowego.

Jesteśmy w grupie sześcioosobowej – podejmujemy indywidualne decyzje i wymieniamy się wrażeniami.

Ograniczamy się do 2 – 3 filmów dziennie!

Pogoda doskonała. Jest bardzo ciepło, ale upał nie dokucza, bo niebo jest dość zachmurzone.

Popołudniowy spacer z naszej Góry przez wąwóz Korzeniowy Dół* – jeden z najefektowniejszych wąwozów lessowych w okolicy – doprowadził nas do miasta, do karczmy „Przystanek Korzeniowa”.

Nocny seans - „Mój piękny syn” (USA) o miłości syna i ojca mocno zaburzonej przez narkomanię młodego człowieka. Bez odpowiedzi zostaje pytanie, czy ojcu po wielu nieudanych próbach wyciagnięcia syna z nałogu, uda się go ostatecznie uratować?

* Marco Bellocchio jest włoskim autorem filmów fabularnych, dokumentalnych i krótkometrażowych, realizowanych zarówno dla telewizji i kina, obejmujących szeroki zakres gatunkowy i tematyczny. Jego twórczość ma charakter osobisty, odzwierciedlając jego bezkompromisowe poglądy i ambicje artystyczne. Podczas swojej 50-letniej pracy twórczej Bellocchio zakwestionował panujące ideologie konfrontując kościół z radykalną lewicą i rzucając wyzwanie takim pojęciom jak moralność i rodzina w sposób, który uczynił go jednym z najważniejszych twórców włoskich i, wraz z Bernardo Bertoluccim i Pier Paolo Pasolinim, wiodącą postacią w dziedzinie kultury dla następnych pokoleń Włochów.

*Okolice Kazimierza Dolnego wyróżniają się największym zagęszczeniem wąwozów lessowych na terenie Krainy Lessowych Wąwozów. Średniowieczny Kazimierz był miejscem przeprawy przez Wisłę i ważnym portem rzecznym, stąd powstało tu wiele dróg, które sprzyjały tworzeniu się wąwozów. System kazimierskich wąwozów jest bardzo rozgałęziony, do doliny Wisły uchodzą: Norowy Dół i Kamienny Dół, zaś do doliny Grodarza, m.in.: Plebanka, Chałajowy Dół i Doły Podmularskie.

W okolicach tych powstały liczne, malownicze wąwozy drogowe, czyli głębocznice. Najbardziej znanym kazimierskim wąwozem w formie głębocznicy jest Korzeniowy Dół. Wąwóz ma długość około 500 metrów, przebiega nim ścieżka dydaktyczna. Najpiękniejszy jest środkowy odcinek wąwozu, gdzie ściany mają wysokość nawet 5-8 metrów, a korzenie drzew zwisają ze ścian. Krawędzie wąwozu porasta tu starodrzew dębowo-lipowo-grabowy. Jest to ulubione miejsce turystów, idealne na pamiątkowe zdjęcie.

Dodaj komentarz