W Niebieskim Domu Fridy Khalo

Od lat 80-tych XX wieku Frida Khalo jest jedną z najbardziej znanych artystek na świecie. Kolejne autobiografie i filmy sprawiły, że moda na jej twórczość rośnie.

Frida

„Frida Kahlo, właśc. Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón (ur. 6 lipca 1907 w Meksyku, zm. 13 lipca 1954 tamże) – meksykańska malarka, słynąca z autoportretów. Życie Fridy Kahlo rozpoczęło się i zakończyło w Coyoacán, w jej domu zwanym „Niebieskim Domem”.

Sztuka Kahlo ma bardzo wiele nawiązań do kultury meksykańskiej i indiańskiej. Z tego powodu często bywa określana jako sztuka naiwna (prymitywizm) bądź folkowa, nierzadko również jako surrealistyczna. Charakterystyczną tematyką poruszaną przez Kahlo w malarstwie było cierpienie i ból fizyczny. Nawiązania te związane były bezpośrednio z jej problemami zdrowotnymi ciągnącymi się od wieku dziecięcego (polio w 6. roku życia), które dodatkowo wzmogły konsekwencje wypadku komunikacyjnego w okresie nastoletnim. Przez dużą część życia związana z meksykańskim artystą Diego Riverą.”

Muzeum w jej Niebieskim Domu cieszy się ogromnym powodzeniem i o bilety nie jest łatwo.

Nam się jednak udało. 

Dodaj komentarz