Rozpoczęcie:
Zakończenie:
Dzień w Gorzowie
No to jak to jest: Gorzów Wielkopolski leży w Wielkopolsce, czy w Lubuskiem?
„Historia polskiej nazwy miasta rozpoczęła się na początku kwietnia 1945, kiedy zaczęła upowszechniać się nazwa Gorzów. Nazwa, choć nie umotywowana historycznie, nie jest jednak całkiem przypadkowa – miastu nadano nazwę Gorzów w analogii do Gorzowa Śląskiego w województwie opolskim, który w czasach niemieckich nazywał się Landsberg in Oberschlesien, będącym miastem pogranicza etnicznego i mającym podwójną (polską i niemiecką) tradycję nazewniczą. (...)
Po przyłączeniu do woj. poznańskiego, od 7 lipca 1945 w dokumentach urzędowych funkcjonuje nazwa Gorzów nad Wartą. Dodany drugi człon nad Wartą był dokładnym odzwierciedleniem niemieckiego określenia lokalizacyjnego an der Warthe.
2 marca 1946 Komisja Ustalania Nazw Miejscowości podjęła decyzję o urzędowym brzmieniu nazwy Gorzów Wielkopolski. Zgodnie z zarządzeniem Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych nazwa Gorzów Wielkopolski formalnie obowiązuje od 19 maja 1946. Miasto nigdy nie było stale związane z historycznym regionem Wielkopolski, ponieważ ziemie te należały do kasztelanii santockiej przed powstaniem Gorzowa. Mimo tego faktu zmieniono drugi człon nazwy z nad Wartą na Wielkopolski. Sam przymiotnik Wielkopolski pojawia się w dziennikach ustaw i monitorach rządowych dopiero na początku lat 50., czyli gdy miasto już nie należało do woj. poznańskiego.”
Podobno niedługo, w ponownym referendum mieszkańcy Gorzowa mają zdecydować o odrzuceniu przymiotnika. Mnie podobałyby się nazwa Gorzów nad Wartą.
Popatrzcie na Gorzów nad rzeką w niedzielne wczesne popołudnie.