Na wystawę

Zanim Paryż, najpierw długie czekanie na lotnisku Brandenburg w Berlinie.

Już po kolejnych 6 godzinach jesteśmy w hotelu, w sercu miasta. Rano widok z okna utwierdza nas, że te "dachy Paryża" nie zmieniają się i nadal mają swój urok. 

Cel naszej podróży do Paryża: podziwianie jednej z najbardziej imponujących kolekcji sztuki nowoczesnej i impresjonistycznej, prezentowanej po raz pierwszy poza Rosją. W kolekcji braci Michaiła i Iwana Morozowa znajdują się dzieła światowej sławy artystów takich jak Manet, Monet, Lautrec, Renoir, Cézanne, Gauguin, Van Gogh, Matisse i Picasso - i to tylko kilka z nich. Kolekcja prezentuje także niektóre z największych rosyjskich dzieł sztuki, aby zapewnić pełne spektrum europejskiej sztuki współczesnej.

Cezanne

Kąpiący się (studium), ok. (1890-1894), Paul Cézanne, Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina

Kim byli Morozowowie?

„W latach 1870 i 1871 w moskiewskiej rodzinie producentów tekstyliów o chłopskim dziedzictwie urodzili się dwaj bracia Michaił i Iwan Morozow. Ich matka, wykształcona artystycznie, nauczyła ich rysować, zapraszając do współpracy rosyjskich artystów. Kuratorka wystawy, Anne Baldassari, mówi, że ten imponujący poziom selekcji i rozeznania musi skądś pochodzić i podejrzewa, że może stamtąd.

Po ukończeniu 20 lat, Michaił, najstarszy, pojechał do Paryża i kupił swoje pierwsze obrazy. Baldassari twierdzi, że jest odważny, kupując Van Gogha i Gauguina, którzy byli wtedy nieznani. To on po raz pierwszy wprowadził do Rosji dzieła tych dwóch malarzy. Pomimo przedwczesnej śmierci w wieku 33 lat, jego i tak już obszerna kolekcja zawierała prace ważnych artystów, takich jak Monet, Toulouse-Lautrec i Renoir.

Następnie Ivan przejmuje kontrolę nad rodzinnym biznesem i zawiesza swoje malarskie aspiracje. Kupuje też w Paryżu, ale nie tak ostentacyjnie, jak robi to jego starszy brat. Przede wszystkim Cézanne. Upodobanie Iwana do współczesnych malarzy rosyjskich nie ograniczało się do Prokofiewa. Ci, którzy kochają Picassa, będą podekscytowani prezentowanymi dziełami. Twierdzi, że wszystkie są arcydziełami i kamieniami milowymi w jego karierze Picassa.”

Wystawa w Louis Vuitton Foundation powstała we współpracy z trzema rosyjskimi muzeami: Państwowym Muzeum Ermitażu (Petersburg), Państwowym Muzeum Sztuk Pięknych im. Puszkina (Moskwa) i Państwową Galerią Trietiakowską (Moskwa) (Moskwa).

Oficjalny termin zamknięcia wystawy to 04.04.2022, ale obawiamy się, że w związku z sankcjami wobec Rosji może wydarzyć się coś szczególnego.

Zdjęcia z wystawy już jutro!

Dodaj komentarz
  • 16 maja 2024 | czwartek 21:01 Irena, Szczecin
    Po 04.04.2022 r. będziecie mieli okazję wybrać się do Moskwy !