Do Paryża

Czy tym wyjazdem do Paryża możemy zakończyć smutny okres pandemii, w czasie której nie mieliśmy nawet odwagi planowania żadnych podróży dłuższych niż jeden dzień?

Dwa lata depresyjnej przerwy w naszym turystycznym życiu wywołały w nas sporą tęsknotę do wyjazdów w świat.

Tak się złożyło, że Paryż był jedną z pierwszych stolic, które zobaczyłem, jeszcze spoza żelaznej kurtyny.

Dzisiaj znów stolica Francji. Mamy wielkie oczekiwania....

Podróżujący ze Szczecina na Zachód cieszą się, że dotarcie do Berlina jest łatwiejsze niż do Warszawy. A stąd wszędzie już znacznie bliżej!

Oczywiście, my też uznajemy Brandenburg za nasze lokalne lotnisko.

Ale nie zawsze łatwo tam się dostać. Szczególnie w okresie pandemii. Ruch turystyczny w marcu ’22 jest na tyle mały, że przewoźnicy ograniczyli rejsy autobusowe do minimum i po prostu nie da się dopasować ich rozkładu jazdy do godzin odlotu i przylotu samolotu z Paryża.

Decydujemy się jechać samochodem, co ze względu na ceny paliwa i cenę parkingu przy lotnisku znacznie podraża koszt wycieczki.

Ale czego nie robi się, aby zadowolić swoje potrzeby intelektualne...

Tak jak napisałem we wpisie w Liście podróży, celem jest wystawa w Galerii Muzeum Fundacji Luis Vuittona.

Zanim napiszę o wystawie i dziełach, które można tam oglądać, teraz o samej Fundacji.

”Na świecie istnieje wiele różnych muzeów i galerii sztuki. Nie tak dużo jest jednak takich, które są miejscami naprawdę przyjaznymi zarówno dla zwiedzających, jak i samych artystów. Takim wyjątkowym miejscem, które stawia sobie za cel szczególnie promocję sztuki współczesnej jest Muzeum Fundacji Louisa Vuittona.

Fundatorem tego niezwykłego miejsca jest francuski biznesmen Bernard Arnault, który sprawuje jednocześnie funkcję prezesa w koncernie LVMH czyli Louis Vuitton Moët Hennessy. Marka ta przyniosła mu nie tylko sławę, ale także wielkie pieniądze. Duże wpływy dały mu możliwość głębszego zainteresowania się sztuką i od lat jest on również znanym kolekcjonerem sztuki. Nic więc dziwnego, że człowiek z tak dużymi wpływami postanowił podzielić się swoją pasją ze światem i pokazać swoją wyjątkową kolekcję.

Muzeum otwarte zostało w 2014 roku w Paryżu, w słynnym Lasku Bulońskim. Niesamowity, nowoczesny budynek został zaprojektowany przez znanego i cenionego amerykańskiego architekta Franka Gehry’ego. Przypomina on swą formą szklany statek z żaglami, a sam twórca twierdzi, że wzorował się w nim na XIX-wiecznych konstrukcjach szkieletowych. Sama budowa budynku nie odbyła się bez kontrowersji. Była jej przeciwna spora część mieszkańców Paryża. Koszt wykonania wyniósł ponad 100 mln euro.

Stała kolekcja sztuki, którą podziwiać można w Muzeum Fundacji Louis Vuitton posiada wiele cennych dzieł sztuki. Przede wszystkim obfituje on w sztukę współczesną i modernistyczną. Podziwiać możemy tam między innymi prace Pabla Picassa, Olafura Eliassona, Yvesa Kleina, Sarah Morris, Taryn Simon, Agnes Martin oraz Ellseworth Kelly.

Warto jednak podkreślić, że to muzeum to nie tylko przestrzenie do podziwiania gotowych dzieł sztuki. To także doskonałe miejsce do wymiany wiedzy, doświadczeń oraz prowadzenia ciekawych dyskusji z zakresu kultury.

Fundacja Louis Vuitton mieści się w Lasku Bulońskim, w niezwykłym budynku w kształcie szklanego okrętu. Sam architekt twierdzi, że kształt ma symbolizować misję kulturotwórczą Paryża. Budowa budynku fundacji budziła kontrowersje oraz sprzeciwy Paryżan, podobno wydano na nią 100 milionów (!) euro. Mimo wielu sprzeciwów fundację otwarto w 2014 roku.”

 

 

Dodaj komentarz
  • 10 maja 2024 | piątek 03:25 Irena, Szczecin
    Znów poczuli wiater w żagle
    I w świat wyruszyli nagle
    Wbrew pandemii i wbrew wojnie -
    Znów przestali żyć spokojnie !
  • 10 maja 2024 | piątek 03:25 izala, SZCZECIN
    Trochę jak Sydney Opera House, n'est-ce pas?