Lany Poniedziałek

W tradycji ludowej drugi dzień Świąt Wielkanocnych nazywany jest Lanym Poniedziałkiem. Wówczas praktykuje się u nas polewanie wodą. W czasach słowiańskich zwyczaj ten symbolizował wiosenne oczyszczenie z brudu i chorób. U naszych południowych sąsiadów przyjęło się smaganie pomlázkami, co miało uzdrawiać i dostarczać sił witalnych.

- W Czechach nie ma śmigusa - dyngusa W Czechach nazwa wielkanocnego poniedziałku jest praktycznie taka sama, jak u nas i brzmi Velikonoční pondělí. Tam nikt nie biega z wodą za paniami. Tam jest zwyczaj tzw. pomlázek. Chłopcy biegają z pomlázkami, takimi wierzbowymi witkami, którymi po nogach śmigają dziewczyny. Pochodzenie zwyczaju jest podobne, jak u nas oblewanie wodą. Z tymi pomlázkami jest tylko jeden wyjątek. W latach przestępnych to nie chłopcy za dziewczynami biegają, ale odwrotnie.

Lany poniedziałek jest znany także w Ukrainie. Zwyczaj ten podlega jednak pewnym modyfikacjom. Dziewczęta oblewana są już nie tylko wodą, ale też perfumami. Tradycja znana jest na zachodniej Ukrainie i na Podolu.

Festiwal Songkran. To największy festiwal wody w Azji, który jest świętem Nowego Roku.

Każdy, kto chce się przyłączyć, może to zrobić w jednej chwili. Goście i miejscowi wskakują do tej szalonej walki wodnej, trzymając wiadra z wodą, butelkami lub pistoletami na wodę. Z pewnością wydaje się to świetną rozrywką, ale trzeba pamiętać o ubiorze i komórkach, bo im „festiwal” może zaszkodzić.

Dodaj komentarz