- Ameryka Północna (103)
- Stany Zjednoczone (87)
- Kanada (16)
- Ameryka Środkowa (48)
- Meksyk (48)
- Ameryka Południowa (11)
- Brazylia (11)
- Australia i Oceania (20)
- Azja (447)
- Tajlandia (59)
- Malezja (3)
- Birma (Myanmar) (52)
- Kambodża (250)
- Indonezja (11)
- Singapur (6)
- Izrael (8)
- Zjednoczone Emiraty Arabskie (3)
- Oman (26)
- Sri Lanka (24)
- Turcja (10)
- Afryka (19)
- Europa (393)
- Hiszpania (Katalonia) (7)
- Hiszpania (27)
- Włochy (29)
- Wielka Brytania (4)
- Francja (15)
- Polska (240)
- Niemcy (11)
- Czechy (10)
- Grecja (36)
- Cypr (16)
- Off-topic
- Wszystkie
Malia, sąsiadka Hersonissos'u. Mity cz.2
W poszukiwaniu piaszczystych plaż ruszamy na wschód od Hersonissos, i 10 km dalej skręcamy w uliczki miejscowości Malia, gdzie mapy wskazują dostęp do morza z piachem!
Malia jest tak samo skomercjalizowana jak i Hersonissos, a greckiej Krety trzeba się tu dopatrywać, aby nie pomylić z innymi miejscami na świecie.
Najwyraźniej turyści lubią takie miejsca, gdzie wszystko jest „takie znajome”. A interes się kręci…
Znaleźliśmy piaszczyste plaże w małych zatoczkach, ale nie zachęcały do dłuższego tam przebywania. Sąsiednie wielkie plaże na piachu okupowane są przez hotele i spa, a zestaw leżaków z parasolem kosztuje 10 euro/dzień. A tych leżaków jet tam tysiące! Jeden obok drugiego. Można pogadać z nieznajomymi!
Przejeżdżając przez oddalone od głównej ulicy części miasta, wokół portu, widzimy skutki dawnego kryzysu, bo tu są porzucone hotele i niedokończone budowy.
Nie ma obawy, turyści mają do wyboru setki eleganckich i zapewne drogich, nowoczesnych miejsc do wakacyjnego odpoczynku.
Dziś mitów (dla bardzo dorosłych) część druga:
MINOS (syn Zeusa)
Minos król i prawodawca Krety, sędzia zmarłych w Hadesie (po własnej śmierci).
Uchodził za syna Zeusa i Europy oraz za męża Pasifae. ojcem Ariadny, Androgeosa, Glaukosa, Deukaliona, Fedry, Akalle i Katreusa.
Minos wiąże się z jednymi z najbardziej znanych mitów greckich - labiryntu i Minotaura. Minos rywalizował o tron ze swoimi braćmi i szukał boskiej interwencji, modląc się do Posejdona, by zesłał mu znak - wspaniałego białego byka - że tron należy do niego. Byk pojawił się, Minos objął tron, ale nie dotrzymał reszty umowy - nie złożył byka w ofierze na cześć Posejdona. Posejdon był wściekły i wymyślił pomysłową i straszną karę.
Zauroczył żonę króla Minosa - królową Pasifae która zakochała się w byku. I nie była to bynajmniej miłość czysta. I tu do opowieści wkracza kolejna słynna postać z mitologii - Dedal. Dedal to słynny inżynier, najbardziej znany z mitu o Ikarze i skrzydłach, które skleił woskiem. Pasifa kazała mu zbudować dla niej krowę, do której wnętrza miała się wczołgać i w ten sposób zwieść wspaniałego białego byka, kusząc go, by się z nią połączył.
Mój komentarz:
Czyż my nie żyjemy w czasach niewinności? Czy ktoś z nam współczesnych wymyśla takie figury rodzinno-seksualne?
Niektórzy ministrowie obecnego rządu niepotrzebnie biją na alarm.