Odcinek 31

Ostatni poganiacz na Szlaku Canninga

Odcinek 31

Na zakończenie tej części o moich relacjach z Bilaluną, chciałbym opowiedzieć, co się stało z rodziną Brownów.

Zagroda Bilaluna została sprzedana, a Len i pani Brown przenieśli się do domu Boba Lewisa w Halls Creek. Len w rzeczywistości był piekarzem z zawodu i był dobry w tym, co robił jako piekarz.

Otworzył piekarnię. Pomogłem mu zbudować jego pierwszy i jedyny piec piekarniczy. Do tego celu użyliśmy stary zbiornik ze statku, o pojemności ponad czterech tysięcy litrów. Również ja zwiozłem mu pierwszy ładunek drewna na palenisko.

Niestety niedługo potem pani Brown związała się z miejscowym dżokejem, znanym jako Kevin Kennedy, z którym zamieszkała w Derby. Margie wyszła za mąż za Johnny’ego Brookera, siostrzeńca Margaret Doman, a mój przyjaciel, młody Mal, związał się z bardzo ładną aktoreczką lokalnego kabaretu i zamieszkał w Sydney.

Wszystko to wydawało się zbyt trudne dla Lena. Sprzedał wszystko i zamieszkał w Alice Springs, gdzie prowadził stację paliw. Wkrótce potem zmarł na zawał serca. Jak na ironię, stało się to w trakcie realizacji dostawy paliwa do nowej misji w Balgo Hills.

Co właściwie zmotywowało mnie, aby zapisać moje doświadczenia z tamtych czasów na trasie przeganiania bydła o nazwie Szlak Canninga?

W szczególności tym powodem była informacja, którą przeczytałem w czasopiśmie R.M. Williamsa „Outback Magazine”[1], że pięćdziesiąt lat po tych wydarzeniach, Mal Brown, hycel psów dingo, z Meekathara, miał zostać uhonorowany wpisem na listę sławnych poganiaczy bydła, którzy pracowali na Szlaku Canninga.

Ze względu na mój szacunek dla takich ludzi jak Wally Dowling, Tom Cole, Buglar i inni, chciałem zapisać jak sprawy miały się naprawdę.

Jestem również przekonany, że wskutek negatywnych działań takich ludzi jak Brownowie, czy wyspiarz Pedro, Mjallowie zaczęli dochodzić praw własności swojej ziemi i prawdopodobnie właśnie wtedy narodziła się idea Prawa do Ziemi[2].

Dziękuję Ci Czytelniku,

Muhammad Hamid Abdullah,

poprzednio znany jako Donald Barry Tait.

Od tłumacza:

Zapraszam do przeczytania jeszcze jednego odcinka. Tematem jest film „Australia” – nie do przeoczenia!

 

[1] R.M. Williams Outback (lub po prostu Outback) to dwumiesięcznik australijski. Magazyn powstał w 1998 roku z pierwszym wydaniem we wrześniu. Jego treści skupiają się na docelowej grupie odbiorców australijskich żyjących i pracujących w australijskim odludziu.

[2] Ang. Land Rights - Aborygeńskie prawa do ziemi w Australii to powrót ziem do aborygeńskich Australijczyków, oparte na uznaniu wywłaszczenia osadników.

 

Dodaj komentarz