Wieczór turecki

W ramach rozrywek organizowanych przez hotel uczestniczyliśmy w wieczorze tureckim pełnym doznań wizualnych i słuchowych.

„Będąc na wakacjach w słonecznej Turcji nie można nie być na wieczorze tureckim, podczas którego dochodzi do prezentacji różnorodnej tureckiej kultury. Możemy zaobserwować pokaz tureckiego wesela, a także bogactwo tańców, tureckich, narodowych strojów i energicznej muzyki. Wszystkie imprezy tureckie to przede wszystkim śpiew, taniec i dobra zabawa. Podczas imprezy towarzyszą tureckie przysmaki i oczywiście szalone tureckie melodie. Warto więc postawić na wieczór pełen wrażeń i wrócić z Turcji z głową pełną wrażeń i wspomnień.

Wirujący derwisze (tur. Mevlevilik) – zakon muzułmański powstały w XIII wieku w Turcji. Inspiracją do powstania zakonu była mistyczna poezja Rumiego, (zm. w 1273 r. w Konyi). Charakterystyczną cechą uczestników tego zakonu jest medytacja w ruchu w postaci szeregu figur "tanecznych", z których najbardziej widowiskowym jest umiejętność szybkiego wirowania (stąd nazwa).

Na czym polega taniec derwiszów?

Układ figur tanecznych derwiszów ma naśladować ruch ciał niebieskich, co według wierzeń skutkuje wzmaganiem się w duszy człowieka coraz większej miłości do Boga. Derwisz podczas tańca zatraca się w nim, przeżywając go całym sobą. Wyraża w ten sposób swoją jedność z Bogiem. Celem tańca jest osiągnięcie duchowego transu.

Turcja jest jednym z krajów krajem, gdzie taniec brzucha jest częścią kultury. Turecki styl tańca charakteryzuje się dużą ruchliwością tancerki oraz czerpaniem z tańca romskiego.

Bardzo istotne w tańcu orientalnym jest izolowanie od siebie poszczególnych części ciała i partii mięśni. Elementem bardzo charakterystycznym są tzw. shimmies, czyli grupa ruchów wprawiających całe ciało tancerki (np. shimmy earthquake, shimmy kolanowe) bądź jakąś jego część (biodra, ramiona, brzuch, dłoń, noga) w drżenie. Właściwe ruchy mięśni brzucha występują bardzo rzadko i jest ich tylko kilka (fala brzucha, shimmy przeponowe, popy, locki mięśni brzucha). Praca mięśni brzucha często stanowi natomiast wykończenie ruchów bioder lub klatki piersiowej.”

Nasz udział był nie tylko bierny, ale włączyliśmy się do szaleństwa na scenie.

Dodaj komentarz